NARODOWE CZYTANIE 2015 Bolesław Prus - "Lalka"W plenerze, czyli w muszli Parku Zdrojowego odbyło się tegoroczne Narodowe Czytanie. Akcję zainicjowaną przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego, objęła honorowym patronatem para prezydencka - Andrzej Duda z małżonką. „Lalkę" Bolesława Prusa czytały władze Gminy Busko-Zdrój oraz powiatu buskiego, mieszkańcy Buska-Zdroju oraz młodzież z Buskiego Samorządowego Gimnazjum numer 1 w Busku-Zdroju oraz z Zespołu Placówek Oświatowych w Zbludowicach.

Akcję Narodowego Czytania w Busku punktualnie o godz. 9 rano otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemar Sikora, mówiąc o ważnej roli takich akcji czytelniczych przyczyniających się do popularyzacji czytelnictwa w środowisku. Burmistrz przeczytał również pierwszy fragment „Lalki" o tytule „Ignacy Rzecki – sny na jawie". Starosta Powiatu Buskiego – Jerzy Kolarz zaprezentował fragment „Wspomnienia Wirskiego". Następnie przyszła kolej na młodzież i mieszkańców Buska, wśród których mieliśmy przyjemność posłuchać wiernej Czytelniczki Biblioteki, Danuty Tracz.

Podczas akcji przeczytano dziewiętnaście fragmentów „Lalki". Wszystkim fragmentom przygotowanym przez bibliotekarzy M-GBP przyświecał nieco humorystyczny a nawet frywolny ton, by było lekko i z przymrużeniem oka.

Pogoda dopisała i mimo wczesnej pory dnia akcja zgromadziła wielu słuchaczy ciekawych widowiska, a także miłośników Prusa i jego twórczości.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się pieczęć pamiątkowa przekazana specjalnie na tę okazję przez Prezydenta Andrzeja Dudę. Zarówno młodzież jak i dorośli opieczętowali swoje egzemplarze „Lalki" jak również inne materiały pamiątkowe.

NARODOWE CZYTANIE 2015 Bolesław Prus - "Lalka"NARODOWE CZYTANIE 2015 Bolesław Prus - "Lalka"

W części artystycznej wystąpił zespół regionalny Zlepce z buskiej "jedynki", ze spektaklem opartym na tematyce bibliotecznej ze szczególnym uwzględnieniem wątków z „Lalki". Na szczególną uwagę zasługuje świetny scenariusz przedstawienia z doskonałymi dialogami, które wśród publiczności wywoływały wręcz salwy śmiechu. Doskonałe przygotowanie młodzieży przez opiekunki Jadwigę Lewicką i Annę Masłowską sprawiło, że byliśmy świadkami uczty duchowej z podróżą w czasie do pozytywistycznej Warszawy. Nie brakło również wątków obsadzonych mocno w nowoczesnej teraźniejszości.

Na zakończenie kilka słów podziękowania do Biblioteki oraz do zespołu Zlepce skierowała Alicja Bednarska – kierownik działu kulturalno – oświatowego w Uzdrowisku Busko-Zdrój S. A., zapraszając słuchaczy, wśród których znaleźli się również kuracjusze do korzystania z zasobów bibliotek sanatoryjnych oraz z bogatego księgozbioru Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej.

Dyrektor Ewa Marciniec kończąc Narodowe Czytanie 2015, podziękowała wszystkim lektorom, pedagogom, którzy przygotowali młodzież oraz Buskiemu Samorządowemu Centrum Kultury za wsparcie techniczne oraz wyraziła nadzieję na kontynuację akcji w przyszłym roku.

NARODOWE CZYTANIE 2015 Bolesław Prus - "Lalka" NARODOWE CZYTANIE 2015 Bolesław Prus - "Lalka" NARODOWE CZYTANIE 2015 Bolesław Prus - "Lalka" NARODOWE CZYTANIE 2015 Bolesław Prus - "Lalka"