10 stycznia 1862 roku zmarł Samuel Colt. Obchodzimy zatem 155 rocznicę śmierci konstruktora. W 1837 roku ukończył model najsłynniejszego rewolweru świata. Najbardziej znany był colt kaliber 45 zwany sześciostrzałowcem pogranicza".

Z coltem na Dzikim ZachodzieZ coltem na Dzikim ZachodzieZ coltem na Dzikim Zachodzie

Można śmiało rzec, że nie oglądalibyśmy westernów bez „rozjemcy" - tak też nazywano tę broń, a przynajmniej nie w takiej formie do jakiej przywykliśmy. Przypomnijmy, że western jest najstarszym, obok komedii, gatunkiem filmowym. Za pierwszy uchodzi „Napad na ekspres" z 1903 roku.

Później posypały się setkami. Te najbardziej klasyczne: „Dyliżans", „Miasto bezprawia", „Fort Apache", „Rio Bravo", „15.10 do Yumy", Winchester 73", Dzika Banda", Tańczący z Wilkami" i tyle, tyle innych.

Western nie uległ przedawnieniu. Dowodem niech będzie wstrzymany dech 38 gimnazjalistów ze Zbludowic. Czasami oddychali, bo film trwał 106 minut. Wyświetliliśmy im, w Czytelni Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej, „Prawdziwe męstwo", scenariusz i reżyseria Joel & Ethan Coen. Paramount Pictuers 2010. Przed i po projekcji miała miejsce edukacyjna lekcja biblioteczna z promocją starych dobrych i nowych dobrych książek o Dzikim Zachodzie.