„Wczoraj i dziś” – Benefis Jana ChruślińskiegoW sobotę, 11 marca 2017 roku w sali sanatorium Marconi w Busku-Zdroju odbył się Benefis Jana Chruślińskiego z okazji 80- tych urodzin Pisarza. W uroczystości udział wzięła rodzina Pana Jana - osoby najmocniej związani z szanownym Jubilatem. Nie zabrakło przedstawicieli władz Miasta i Gminy oraz Powiatu w osobach Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój Waldemara Sikory oraz Starosty Powiatu buskiego Jerzego Kolarza. Przyjaciele, znajomi, sympatycy przybyli z kraju, a także z zagranicy, by w tym ważnym dniu być z Panem Janem Chruślińskim oraz pogratulować i podziękować za jego twórczość.

Organizatorem spotkania była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju oraz Kielecki Związek Literatów Polskich przy znacznym wsparciu Klubów „Wolna Strefa" z Buska-Zdroju oraz Szczaworyża oraz Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.

Spotkanie otworzyła Ewa Marciniec dyrektor Biblioteki.

Gospodarzem wydarzenia był Jarosław Zatorski – doradca Burmistrza Miasta i Gminy w Busku-Zdroju.

Spotkanie odbywało się w iście artystycznym klimacie. Fragmenty książek autora recytowane przez młodzież i dzieci przeplatane były, śpiewem i muzyką w wykonaniu dzieci z terenu gminy Busko-Zdrój jak również z Chmielnika i Kielc.

Opiekunki z Klubów „Wolna Strefa", tzn. Teresa Leszczyńska, Ewa Sierlecka, Aneta Molenda oraz Barbara Graca stanęły na wysokości zadania przygotowując dzieci w sposób perfekcyjny do tegoż wydarzenia.

Część artystyczna przeplatana była wspomnieniami osób związanych z Jubilatem w różnych momentach jego życia. Krótkie wywiady prowadzone przez Jarosława Zatorskiego przeplatane były anegdotami oraz wspomnieniami. U niejednej obecnej na sali osoby łza w oku się zakręciła. Była to miła sercu podróż w czasy dawne, przywołująca często w pamięci ludzi, którzy już odeszli.

„Wczoraj i dziś” – Benefis Jana Chruślińskiego„Wczoraj i dziś” – Benefis Jana Chruślińskiego„Wczoraj i dziś” – Benefis Jana Chruślińskiego

Po długich owacjach dla dzieci i młodzieży na scenie przyszła kolej na życzenia dla Jubilata. Kwiaty i prezenty powędrowały do rąk Pana Jana jak również do jego żony Izabeli.

Waldemar Sikora - Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój życzył Janowi Chruślińskiemu długich lat w zdrowiu, by mógł nadal promować region naszego Ponidzia w swych książkach.

Do życzeń dołączyli również wójtowie ościennych gmin, przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Buska, kolega kolarz – Stanisław Walasek, koledzy z wojska, szkoły i z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w której Jan Chruśliński pracował, po odejściu na emeryturę z wojska oraz wiele innych osób bliskich sercu autora.

Ponad trzy godzinne spotkanie upłynęło w atmosferze pięknych wspomnień.

Życzymy Panu Janowi wielu, wielu książek, ku pokrzepieniu naszych serc i naszego ducha.

Fot. Piotr Kaleta