W środę 5 kwietnia w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku-Zdroju odbyła się projekcja dokumentu fabularyzowanego pt. „Bitwa pod Rząbcem". Pokaz filmu poprzedzony był słowem wstępu historyka kieleckiej delegatury IPN-u Leszka Bukowskiego. Czas na odkłamywanie najnowszej historii Polski, borykamy się z tym do dzisiaj - to esencja wykładu Leszka Bukowskiego.

Fabularyzowany dokument „Bitwa pod Rząbcem” oraz wykład historyka IPN – Leszka Bukowskiego.Fabularyzowany dokument „Bitwa pod Rząbcem” oraz wykład historyka IPN – Leszka Bukowskiego.Fabularyzowany dokument „Bitwa pod Rząbcem” oraz wykład historyka IPN – Leszka Bukowskiego.

Film przedstawia wydarzenia związane z bitwą pod Rząbcem jaka została stoczona 8 września 1944 r. między oddziałami Brygady Świętokrzyskie Narodowych Sił Zbrojnych, a odziałem Armii Ludowej dowodzonym przez Tadeusza Grochala ps. Tadek Biały oraz sowieckimi dywersantami pod dowództwem Iwana Karawaja.

Komuniści od początku, przez cały okres PRL-u oraz ich spadkobiercy po transformacji ustrojowej konsekwentnie budowali fałszywą czarną narrację polskiego podziemia niepodległościowego, w którą wpisywali również wydarzenia spod Rząbca z 8 września 1944 r., które w swojej propagandzie przedstawiali jako bitwę w której Niemcy wraz z „polskimi sojusznikami spod znaku Narodowych Sił Zbrojnych" zaatakowali niewinnych partyzantów sowieckich oraz Armii Ludowej.

Fabularyzowany dokument „Bitwa pod Rząbcem” oraz wykład historyka IPN – Leszka Bukowskiego.Jenak rzeczywistość była zupełnie inna. To strona komunistyczna sprowokowała Brygadę Świętokrzyską, porywając w zasadzce kilku żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, ponadto powszechna była wiedza o uprawnianiu przez członków tego oddziału Armii Ludowej zwykłego pospolitego bandytyzmu, który sami określali jako „przymusową aprowizację". Po otrzymaniu meldunku o porwaniu żołnierzy NSZ przez komunistów, 1 kampania, a za nią 202 pułk piechoty Brygady Świętokrzyskiej NFZ ruszył z odsieczą.

Potyczka ta była krótka i zakończyła się całkowitym zwycięstwem strony polskiej przy stracie jednego żołnierza i jednego ciężko ranionego. Natomiast siły komunistyczne poniosły dużo większe straty tj. 34 zabitych i około 30 rannych. Ponadto wzięto do niewoli 67 sowieckich „partyzantów" oraz 40 polaków, którzy byli członkami oddziału komunistycznego. Część polaków zwolniono po złożeniu przez nich przyrzeczenia, że nie wstąpią ponownie już do partyzantki komunistycznej, a resztę która wyraziła taką chęć wcielono do Brygada. Dowodzący oddziałem Armii Ludowej Tadeusza Grochala jak i dowódcza sowiecki Iwana Karawaje na samym początku potyczki zbiegli pozostawiając swoich ludzi samych sobie.

Kilka godzin po bitwie, przed wymarszem Brygady, wybuchł bunt sprowokowany przez pojmanych sowieckich „partyzantów", którzy znani byli ludności miejscowej z pacyfikowania okolicznych wsi w powiecie włoszczowskim, jeszcze sprzed swojej dezercji z armia niemieckiej i dołączenia do grupy NKGB „Szturm" pod dowództwem Iwana Karawaja operującej razem z komunistycznym oddziałem Armii Ludowej Tadeusza Grochala, chcących uciec. Bunt ten został ugaszony. W czasie tłumienia buntu pięciu żołnierzy Brygady zostało ciężko ciężko rannych, w tym dwóch zmarło. Po stronie nieprzyjaciela stary wniosły 67 sowietów. Nie można wykluczyć, że część z sowieckich dywersantów została rozstrzelana być może już po stłumieniu buntu, za zbrodnie dokonywane na polskiej ludności cywilnej w tym gwałty oraz jako przykład bezkompromisowości w walce z bandytyzmem i drugim okupantem. Brygada Świętokrzyska po bitwie pod Rząbcem wzbogaciła się o kilka działek, kilkadziesiąt pistoletów, granaty, materiały wybuchowe oraz amunicję.

Dziękujemy Panu Leszkowi Bukowskiemu, iż zechciał przybyć do naszej Biblioteki i podzielić się ze słuchaczami swoją ogromną wiedzą historyczną, a także Panu Adrianowi Szczerbie za zainicjowanie tegoż spotkania.

Zapraszamy zawsze serdecznie do naszej Biblioteki na kolejne wykłady i spotkania.