Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

FierFox Google Chrome Opera Internet Explorera Safari
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju pełni zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Buskiego
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Mikołajki z Janem Chruślińskim.6 grudnia Czytelnicy Biblioteki otrzymali wspaniały prezent. Naszym gościem był Jan Chruśliński. Do południa spotkał się z młodzieżą I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju, wieczorem z dorosłymi oraz dziećmi Klubu Wolna Strefa z osiedla Orła Białego.

Jan Chruśliński przyjechał do nas z Warszawy, ale jak sam twierdzi jest Buskowianinem z krwi i kości. Jest autorem sześciu książek, po trosze historycznych, biograficznych i autobiograficznych. Jednak przede wszystkim pisze znakomite teksty, które czyta się jednym tchem. Jest emerytowanym pułkownikiem Wojska Polskiego. Jego twórczość szybko zyskała sobie wiernych czytelników. Jest laureatem wielu nagród literackich, m.in. Nagrody Literackiej im. Stefana Żeromskiego 2014 oraz Nagrody Literackiej Festiwalu „Orzeł" 2016. Został przyjęty do Oddziału Kieleckiego Związku Literatów Polskich. Jest również członkiem Warszawskiego Klubu Przyjaciół Ziemi Kieleckiej. Często podkreśla, że Ponidzie umiłował w sposób szczególny i na zawsze. W uznaniu zasług dla naszego regionu został w roku 2017 nominowany do Nagrody „Buskowianin Roku".

Mikołajki z Janem Chruślińskim.Nagrody przyznawanej osobom szczególnie zasłużonym w działalności kulturalnej i społecznej. Aktywnie działającymi na rzecz Buska - Zdroju.

Jan Chruśliński opowiadał o swojej pisarskiej drodze. Pierwszym jego dziełem były „Rozstania i powroty" – książka przede wszystkim autobiograficzna. Mieszkańcy Ponidzia znaleźli tu również wielu swoich znajomych, często i samych siebie. Książka cenna, stanowiąca bardzo istotny przyczynek dla osób zainteresowanych historią i tradycją Ponidzia.

Kolejne trzy powieści są podróżą autora po własnym życiu. Szkoła, wojsko, miłość, kariera zawodowa, dzieci. Jego książki opowiadają o radościach i smutkach, ciągłej walce z przeciwnościami losu. Raz na wozie, raz pod wozem.

Jako piąta, została wydana „Miłość i wojna". Podwaliną tej powieści była niesamowita historia dwojga młodych ludzi, którzy podczas wojny zostali rozłączeni, a których miłość przetrwała 57 lat. Na podstawie tej historii został nakręcony reportaż, w którym głównymi bohaterami byli Zofia Pieńkowska-Banach jako pierwowzór Meli z powieści oraz Alfred Banach jako pierwowzór Michała – ukochanego Meli. Reportaż ten został pokazany podczas obu spotkań, wzruszając widzów do łez. Piękna historia prawdziwej miłości opowiedziana przez Mistrza Słowa – Jana Chruślińskiego.

Najnowszą powieścią Chruślińskiego jest książka „Z Chrobrza na wojenną tułaczkę".

To opowieść o majorze Janie Zgrzebnickim, który swoją młodość i najlepsze lata życia poświęcił ratowaniu Ojczyzny, i który za tę Ojczyznę zginął. W książce autor zadbał z niezwykłą starannością o odwzorowanie Chrobrza, wsi rodzinnej głównego bohatera. Nie zabrakło również odniesień do innych miejscowości Ponidzia. Dzięki tym walorom książka staje się cennym regionalnym dokumentem.

Obecnie Jan Chruśliński publikuje w pismach: Tygodnik Artystyczno–Literacki, Świętokrzyski Kwartalnik Literacki, Buski Kwartalnik Edukacyjny. Aktualnie pisze kolejną powieść. Rzecz o absurdach w wojsku polskim. Kto wie, może powstanie dzieło na miarę „Przygód dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haska? Będziemy czekać z niecierpliwością.

Mikołajki z Janem Chruślińskim. Mikołajki z Janem Chruślińskim. Mikołajki z Janem Chruślińskim. Mikołajki z Janem Chruślińskim.
Mikołajki z Janem Chruślińskim. Mikołajki z Janem Chruślińskim. Mikołajki z Janem Chruślińskim. Mikołajki z Janem Chruślińskim.
Mikołajki z Janem Chruślińskim. Mikołajki z Janem Chruślińskim. Mikołajki z Janem Chruślińskim.  

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij