Ewa Marciniec Kadr z filmu Syndrom Hamleta

18 kwietnia w naszej bibliotece odbył się pokaz filmu w ramach @21 Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS dzięki Helsińska Fundacja Praw Człowieka, we współpracy z I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju oraz bibliotekami na terenie województwa świętokrzyskiego.

„Syndrom Hamleta” to kolejny już film wyświetlany w naszej bibliotece. Przedstawia pokolenie młodych Ukraińców naznaczone czasem wojny i politycznego przełomu. Punktem wyjścia filmu są przygotowania do spektaklu teatralnego luźno opartego na motywach szekspirowskiego "Hamleta".

"Syndrom Hamleta" nie jest bowiem opowieścią ku pokrzepieniu serc, ale filmem, który – jak przygotowywany przez bohaterów spektakl – ma prowokować do refleksji o narodzie, jedności, wspólnych ideałach i patriotyzmie, w czasie którego można bez ogródek mówić o tym, co trudne, nawet jeśli nie pasuje to do obrazka. W ten sposób prywatna terapia kilkorga aktorów przeobraża się w seans zbiorowej psychoterapii przeprowadzanej w duchu szczerości i wzajemnego szacunku.

Film Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zdobył Grand Prix w konkursie "Semaine de la critique" festiwalu w Locarno, a także Złotego Lajkonika dla najlepszego polskiego dokumentu Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas podczas XXI Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

Helsińska Fundacja Praw Człowieka Kadr z filmu Syndrom Hamleta Kadr z filmu Syndrom Hamleta

Małgorzata Grabska Publiczność na projekcji filmu Syndrom hamleta