Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

FierFox Google Chrome Opera Internet Explorera Safari
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju pełni zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Buskiego
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Spotkanie z Wojciechem JagielskimWojciech Jagielski – reporter, wieloletni dziennikarz Gazety Wyborczej, autor książek o Kaukazie, Afganistanie, Gruzji, Czeczenii, RPA, Ugandzie, obecnie pracownik PAP, w dniu 18 maja był gościem naszej Biblioteki.

Spotkanie poprowadziła Dyrektor Biblioteki – Ewa Marciniec.

Większość pytań dotyczyła twórczości Wojciecha Jagielskiego. „Wszystkie wojny Lary", to wywiad z Gruzinką, matką dwóch mudżahedinów. Jak powiedział autor to przykład greckiej tragedii tej kobiety, która choć bardzo starała się ochronić swe dzieci przed światem, nie udało się jej to jednak. Dwaj mężczyźni, w połowie Gruzini a w połowie Czeczeni wykształceni w Europie, a potem żyjący i pracujący w niej, nigdy nie znaleźli w niej szczęścia i włączając się w wojnę w Syrii zginęli tam.

Książka powstała na kanwie wywiadu, którego udzieliła Lara (imię zmienione na prośbę bohaterki) autorowi w ciągu jednego dnia w restauracji Mac Donald.

Z kolei książka „Modlitwa o deszcz" to pokłosie dziesięciu podróży odbytych w ciągu dziesięciu lat do Afganistanu.

To wynik obcowania z tamtejszą społecznością, przebywania i życia z tymi ludźmi, ale również wynik spotkań z fanatycznymi, niebezpiecznymi przywódcami. Autor pytany o strach o swoje życie, odpowiedział, że nie uważał wtedy by był dla takich osób cenną zdobyczą, za którą można żądać okupu.

Spotkanie z Wojciechem JagielskimByły również pytania dotyczące problemu imigrantów. Pan Wojciech zapytany o pogląd na tą kwestię, odpowiedział bardzo jednoznacznie. Znając tą kulturę, światopogląd takich ludzi oraz ich wiarę, stwierdził, że nie ma się czego bać, że wszystkie toczące się w obecnym czasie dyskusje na ten temat są niepotrzebne. Powiedział: „Jeśli my katolicy, chrześcijanie zadajemy sobie pytanie czy powinniśmy w tej sytuacji pomóc, powinniśmy zajrzeć do Pisma Świętego, tam znajdziemy odpowiedź, która rozwieje nasze wątpliwości."

Wojciech Jagielski opowiadał również o swoich innych książkach, o „Trębaczu z Tembisy" i kilku spotkaniach z Nelsonem Mandelą oraz o społeczności RPA w książce „Wypalanie traw".

Blisko dwu-godzinne spotkanie zakończyły indywidualne rozmowy z Czytelnikami oraz autografy bohatera spotkania w świeżo zakupionych przez Czytelników książkach.

Bezpośrednio po spotkaniu Wojciech Jagielski udzielił wywiadu młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Busku-Zdroju pod opieką Pani Małgorzaty Grabskiej.

Niezwykły, serdeczny człowiek, niezwykłe i fascynujące opowieści, pojmowanie świata w sposób szczególny – ze zrozumieniem dla inności krajów, ludzi, ich kultury i wiary.

Odbyliśmy podróż w nieznane, a Wojciech Jagielski prócz wspaniałej opowieści pozostawił w nas ciekawość tego innego świata.

Spotkanie z Wojciechem Jagielskim Spotkanie z Wojciechem Jagielskim Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

Spotkanie z Wojciechem Jagielskim Spotkanie z Wojciechem Jagielskim Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

Spotkanie z Wojciechem Jagielskim

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij