Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

FierFox Google Chrome Opera Internet Explorera Safari
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju pełni zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Buskiego
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Cykl Polonia, IV. Bitwa by Artur Grottger.jpg„Naród bez dziejów, bez historii, bez przeszłości, staje się wkrótce narodem bez ziemi, narodem bezdomnym, bez przyszłości. Naród, który nie wierzy w wielkość, i nie chce ludzi wielkich, kończy się."

prymas Stefan Wyszyński

Rok 2013 został ogłoszony w Polsce Rokiem Powstania Styczniowego. Z tej okazji w całym kraju na przestrzeni całego roku odbędzie się zapewne wiele imprez rocznicowych. W tym roku przypada okrągła - 150 rocznica wybuchu Powstania. Mając w pamięci znaczenie tego ważnego dla Polski wydarzenia, szanując Wielkich Przywódców i pamięć o nich nasza Biblioteka przypomni to wydarzenie podczas spotkania ze znawcą tegoż tematu Sewerynem Aleksandrem Wisłockim – autorem ok. 450 publikacji naukowych i esejów, m.in. w „Tygodniku Kulturalnym", "Piśmie Literacko-Artystycznym", "Kontekstach – Polska Sztuka Ludowa", „Na Głosie", „Niepodległości i Pamięci", „Sprawach Narodowościowych", "Dialogu Pheniben", „Zdaniu"; publikacje źródłowe dotyczące współczesnej historii Polski; szkice cyganologiczne.

Spotkanie odbędzie się 21 marca o godz. 12.00.

Wszystkich Czytelników serdecznie zapraszamy.

SEWERYN ALEKSANDER WISŁOCKI: studia: UJ filologia polska, UŚ – Katowice – politologia, Studium Teatralne w Warszawie, 1965-70 lider Grupy Twórczej UJ ZSP „Sowizdrzał". 1985-93 Dział Sztuki w Muzeum Śląskim, 1993-95 sekr. ds. wydawniczych Programu Wydawniczego Wojewody Katowickiego, redaktor naczelny „Ja", współautor kolekcji sztuki nie elitarnej( razem z Marią Fiderkiewicz) w Muzeum Śląskim w Katowicach; wskazywanie w autorskich wystawach i publikacjach na rzeczywisty charakter współczesnych zjawisk artystycznych, zorganizowanie Europejskiej Konferencji Naukowej" Etnologia wobec współczesności"(1993) w Katowicach oraz wypromowanie na skalę europejską Erwina Sówki, oryginalnego malarza-ezoteryka; współpraca m.in. z Instytutem Sztuki PAN, Państwowym Muzeum Etnograficznym i Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Archidiecezjalnym, Muzeum Śląskim i Muzeum Historii Katowic, Zakładem Badań Narodowościowych PAN w Poznaniu.

Przyczynił się do przywrócenia tożsamości Epifanowi Dworniakowi znanemu jako Nikifor Krynicki w oparciu o autorskie publikacje źródłowe; autorska koncepcja sztuki nieelitarnej; ok. 80 wystaw prezentujących twórczość współczesnych artystów.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij