Biblioteczne spotkania z podróżnikamiDnia 5 kwietnia 2013 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie podróżnicze z cyklu ,, Biblioteczne spotkania z podróżnikami". W naszej bibliotece gościliśmy pana Mariusza Kurca. Pan Mariusz to religioznawca i podróżnik, którego pasją jest samotne podróżowanie autostopem ścieżką mniej wydeptaną, na której nie ma miejsca na użalanie się nad sobą, co pozwala mu odkryć wiarę we własne siły i poznać siebie.

Biblioteczne spotkania z podróżnikamiPodobno podróżowanie autostopem jest niebezpieczne. Słuchając opowieści pana Mariusza można stwierdzić, że to niesamowita przygoda, możliwość poznania ciekawych ludzi i autentyczne dotknięcie innej kultury. We wszystkim tym jest ileś prawdy, ale jednak przede wszystkim możliwość uczucia nieograniczonej wolności oraz przeżycia czegoś zupełnie niedostępnego nigdzie indziej.

Podróże sposobem na życieKażdy kraj zaprezentowany na pokazie filmowym to odkrywanie czegoś nowego, czegoś nieznanego i fascynującego. Piękno świata leży w jego różnorodności. Afryka, Indie, Kambodża, Palestyna, Izrael oraz Afganistan to barwna mozaika ludzi, doświadczeń oraz miejsc, które można było zobaczyć np. Afganistan to męski świat. Mężczyźni są do siebie podobni. Ciemne nieogolone twarze. Kobiety przyodziane w burki wędrują ulicami dźwigając zakupy. Są niczym duchy, błękitne zjawy. Pobocza zapełniają budy sklecone ze wszystkiego z czego się da. Rzuca się w oczy charakterystyczny klimat ulic, który nie ma nic wspólnego z tym, jaki można spotkać w Europie.

Pan Mariusz całe swe życie poświęca podróży z dala od ludzkich traktów. Zaufał światu, oddając się pod skrzydła przypadku nie zabierając ze sobą strachu ani uprzedzeń. Jak najmniej planowania, jak najwięcej tego, co przyniesie los.

Autor: D.M.