W środowe przedpołudnie 28 października 2015 roku w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku - Zdroju odbyło się Forum Naukowe: Znane postacie regionu.

Forum Naukowe: Znane postacie regionu.Forum Naukowe: Znane postacie regionu.Forum Naukowe: Znane postacie regionu.

Dr Piotr Iwański wygłosił wykład pt. Filozofowie Kielecczyzny.

Jako sentencji można użyć tu znanego powiedzonka: Cudze chwalicie, swego nie znacie. Doktor zagajając, zaczął od definicji samej filozofii.

Przypomniał najsławniejszych:

Platona i Arystotelesa. Stopniowo osadził wywód na współczesnych filozofach Kielecczyzny.

Tak się złożyło, że audytorium w większości stanowili bardzo młodzi ludzie. Dlatego zawiłe kwestie filozoficzne ubrane zostały w proste i łatwe do zrozumienia treści. Młodzież miała przyjemność uczestniczyć w prawdziwym wykładzie na bardzo wysokim poziomie, prowadzonym przez wybitnego znawcę tematu, doktora filozofii, świetnego wykładowcę, autora wielu książek i artykułów naukowych.

Uwieńczeniem wystąpienia pana Doktora było krótkie i bardzo żywiołowe konwersatorium ze słuchaczami. Wydaje się, że skorzystali oni wiele z tego interesującego wykładu.

Artur Osiński wygłosił wykład pt. Wacław Żelichowski ps. Ordys.

Dobrze jest przypominać jak najczęściej postacie znakomite. Niewątpliwie Wacław Żelichowski do nich należał. Powszechnie wiadomo, że przykład jest bardzo ważny. Był Ordys patriotą, harcerzem, żołnierzem, partyzantem, nauczycielem, bibliofilem, działaczem społecznym i historykiem... Był człowiekiem, który uważał, że Polska jest najważniejsza. Na Ponidziu znany przede wszystkim z kultywowania tradycji Powstania Styczniowego.

Na pewno warto przekonywać do takiej postawy każdego.

Forum Naukowe: Znane postacie regionu.

A.O.