Zakończenie projektu "O finansach… w bibliotece"Od 15 lutego do 7 marca w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku – Zdroju odbywały się spotkania edukacyjne w ramach projektu „O Finansach... w Bibliotece" - czwarta edycja. Projekt był realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu była Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a jego założenia są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek. W projekcie uczestniczyło 15 osób.

Na pierwszym spotkaniu uczestnicy oswajali domowy budżet. Poznali narzędzia internetowe pomagające w planowaniu domowego budżetu, a także dowiedzieli się jak nim racjonalnie zarządzać aby uniknąć deficytu budżetowego. Dowiedzieli się też dlaczego warto przechowywać nasze oszczędności w banku, a nie „zachomikowane w domu w skarpecie". Poznali serwisy internetowe, które pomagają w planowaniu wydatków i codziennych zakupów.

Tematem drugiego spotkania był Bank przez Internet. Gościem spotkania był pan Robert Sobecki – pracownik banku, który w paru słowach opowiedział o bankowości elektronicznej. Uczestnicy poznali tajniki bankowości elektronicznej i nauczyli się jak obsługiwać konto bankowe przez Internet oraz jak płacić rachunki nie wychodząc z domu.

Trzeci moduł dostarczył słuchaczom wiedzy o podstawowych produktach bankowych: lokatach, kredytach, kartach płatniczych. Uczestnicy mogli ocenić korzyści oraz ryzyko związane z zaciągnięciem kredytu, pożyczki.

Zakończenie projektu "O finansach… w bibliotece"Zakończenie projektu "O finansach… w bibliotece"Zakończenie projektu "O finansach… w bibliotece"

Ubezpieczenia to temat czwartego modułu, na które zaprosiliśmy Aleksandra Romanowskiego – przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej. Gość w paru słowach opowiedział o ubezpieczeniach. Uczestnicy uporządkowali swoją wiedzę na temat zagadnień związanych z ubezpieczeniami, poznali rodzaje ubezpieczeń i wspólnie określali sytuacje, w których warto się ubezpieczyć.

Ostatnie spotkanie dotyczyło Banku Centralnego i innych banków. Na tym spotkaniu dostarczona została wiedza o podstawowych zadaniach banku centralnego, o wpływie działalności NBP na codzienne życie obywateli. Uczestnicy rozszerzyli swoją wiedzę o kursie walutowym, inflacji i stopach procentowych.

Uczestnicy, biorący udział w projekcie „O finansach... w bibliotece" doskonalili umiejętności poszukiwania informacji na tematy finansowe.

7 marca odbyło się w Czytelni Biblioteki uroczyste wręczenie certyfikatów. Gośćmi spotkania byli między innymi: Grzegorz Kłaczkiewicz - Dyrektor Narodowego Banku Polskiego Oddział w Kielcach, Waldemar Sikora – Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz Lidia Zielińska – koordynatorka projektu z ramienia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Spotkanie poprowadziła Dyrektor Biblioteki – Ewa Marciniec, prezentując na wstępie pokaz multimedialny obrazujący przebieg i realizację projektu. Podziękowała również bibliotekarzom – Ewie Urban i Dorocie Mortas za zaangażowanie i sprawne przeprowadzenie zajęć z uczestnikami.

Burmistrz Waldemar Sikora pogratulował uczestnikom ukończenia kursu oraz podkreślił jak ważnym tematem w obecnych czasach jest znajomość nowych technologii i wiedzy ekonomiczno-finansowej.

Dyrektor NBP – Grzegorz Kłaczkiewicz przybliżył zebranym działalność Narodowego Banku Polskiego. Obdarował również uczestników projektu prezentami w postaci książek i gadżetów bakowych. Kulminacją spotkania było wręczenie uczestnikom kursu certyfikatów, życzenia, podziękowania, a następnie poczęstunek, w tym pyszny tort.

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju dziękuje Narodowemu Bankowi Polskiemu za wsparcie finansowe, Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego za realizację projektu oraz Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach za pomoc i wsparcie merytoryczne.

Zakończenie projektu "O finansach… w bibliotece"

D. M.