Piękne są nasze góry. Tajemnicze, przepełnione nie tylko wyciem wichru, ostrymi graniami, kosodrzewiną, kozicą w skoku i żętycą. Swoje ślady odcisnęli tam również wyjątkowi ludzie: Dr. Tytus Chałubiński, Jan Krzeptowski „Sabała” i ... tylu, tylu innych, że łatwiej by wymienić tych co śladów nie odcisnęli. Kazimierzowi Przerwie-Tetmajerowi należy się z pewnością poczesne wśród nich miejsce (wśród tych pierwszych, rzecz jasna).

Cudowne, stare „Na skalnym Podhalu”. Gdyby żył wtedy Homer, to z pewnością próbowałby skraść autorstwo Tetmajerowi… Oderwijmy się zatem w najbliższą sobotę od naszych stałych zajęć i zajrzyjmy na pół godzinki do Biblioteki.

O Panu Jezusie i zbójnikach.