Ponidzie i Etiopia z Elżbietą Dzikowską.Kolejne spotkanie podróżnicze z cyklu ,, Biblioteczne spotkania z podróżnikami" z Elżbietą Dzikowską przyciągnęło dużo osób w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku –Zdroju popołudniem dnia 5 kwietna 2016r. To za sprawą popularności jaką zasłużenie cieszy się historyk sztuki, sinolog i podróżniczka. Bohaterkę spotkania czytelnicy kojarzą także z kultowym telewizyjnym programem podróżniczym ,, Pieprz i wanilia", który prowadziła wspólnie z mężem Tony Halikiem.

Elżbieta Dzikowska zwiedziła niemal cały świat docierając do wielu odległych krajów i zakątków. Z podróży przywozi mnóstwo wrażeń, zdjęć i pamiątek, które przeznaczyła dla Muzeum Podróżników w Toruniu. Wrażeniami z podróży dzieli się na spotkaniach z czytelnikami, a także na trwale umieszcza je w swoich książkach – albumach.

Wybitna podróżniczka skupia się nie tylko na dalekich podróżach ale swoją uwagę przekierowuje także na Polskę. Album ,, Moje Ponidzie" wydany przez Wydawnictwo Bernardinum, w którym Pani Elżbieta ukazuje piękno naszego regionu ogłoszono najlepszym albumem na Tour Salonie, który odbył się w Poznaniu w dniach 15-17 października 2015 r.

Tematem dzisiejszego spotkania była Etiopia, choć nie tylko. Kraj, gdzie jeszcze dużo lokalnych obyczajów i tradycji przetrwało niezmienionych do dzisiejszych czasów. Choć poznanie tych tradycji wymagało wiele trudu, aby dotrzeć do zagubionych gdzieś wiosek., gdzie żyją ludzie ubrani w kozie skóry, koraliki i bransoletki. Uwagę przyciągają portrety kobiet, mężczyzn i dzieci. Te fotografie prezentują niezwykłą tradycję jaką jest zwyczaj noszenia przez kobiety w dolnej wardze ceramicznej okrągłej płytki, która ma ozdobny charakter i której wielkość świadczy o atrakcyjności kobiety z plemienia Mursi. Wkładają płytkę w momencie kiedy chcą się pokazać natomiast normalnie chodzą ze zwieszoną wargą. Widok nie jest interesujący, a wręcz odstrasza.

Ponidzie i Etiopia z Elżbietą Dzikowską. Ponidzie i Etiopia z Elżbietą Dzikowską. Ponidzie i Etiopia z Elżbietą Dzikowską.

Każde zdjęcie, a nawet nieudana próba jego zrobienia musi być zapłacona. Zrobienie zdjęcia bez zezwolenia tubylców jest niemożliwe.

Po spotkaniu czytelnicy zaopatrzeni w świeżo zakupione książki autorstwa Elżbiety Dzikowskiej pospieszyli tłumnie po autografy. Nie brakowało również chętnych do zrobienia sobie pamiątkowego zdjęcia ze słynną podróżniczką.

Spotkanie z Elżbietą Dzikowską której życiową pasją jest sztuka, fotografia i podróże, a znakiem rozpoznawczym uśmiech i duża biżuteria przysporzyło jego uczestnikom dużo radości.

Ponidzie i Etiopia z Elżbietą Dzikowską.Ponidzie i Etiopia z Elżbietą Dzikowską.Ponidzie i Etiopia z Elżbietą Dzikowską.

Ponidzie i Etiopia z Elżbietą Dzikowską.

D.M.