Biblioteczne spotkania z podróżnikami12 lutego 2015 w ramach stałego cyklu „Biblioteczne spotkania z podróżnikami" po raz kolejny odwiedził nas podróżnik, człowiek drogi, niepijący propagator życia w trzeźwości - Mariusz Kurc.

Są mapy, Internet, literatura w której można znaleźć informacje o każdym zakątku ziemi. Nie ma jednak mapy, z której da się odczytać drogę jaką odbędzie dusza wędrowca. Jak długo będę jechał? Nie wiem. Gdzie będę spał? Nie wiem. Co będę jadł? Nie wiem. W jego głowie nie ma granic. Może marzyć i myśleć o wszystkim. Może robić wszystko, może być gdziekolwiek. Bez granic. Mniej więcej tak wygląda podróżowanie autostopem bez dużych pieniędzy gdzie jedynym przyjacielem w podróży jest plecak i śpiwór. Pan Mariusz swoje jednoosobowe wyprawy dokumentuje kamerą, którą sam obsługuje oraz sam występuje w materiale filmowym jako bohater w filmie. Filmował te miejsca i ludzi których nie zobaczymy w telewizji lub biorąc udział w masowej czarterowej turystyce opartej o hotele all inclusive. Z każdej klatki prezentowanych filmów kręconych w różnych krajach, wśród różnych kultur i religii widz osiąga największą radość dzięki egzotyce krajów i ludzkich zachowań odwiedzanych przez podróżnika miejsc. Widać ludzi biednych, pospolitych ale nie nieszczęśliwych. Umorusane, biedne, ale roześmiane dzieci.

W czasie spotkania podróżnik podzielił się swoimi wrażeniami, których doświadczył w czasie podróży między innymi do Mali, Mołdawii, Turcji, Jordanii, Iranu, Timoru Wschodniego, Arktyki, Norwegii, Filipin, Malezji, Indonezji, Mauretanii gdzie w mieście Szinkit z liczącymi setki lat domami z gliny wpisanym na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO znajduje się biblioteka z nazwy, a z wyglądu lepianka z gliny przechowująca zwoje z tekstami Koranu pochodzącymi ze średniowiecza. Opiekun tej „przechowalni" książek z namaszczeniem pokazywał znajdujące się tam starodruki, niestety w stanie fatalnym. Podróżował również po Pakistanie , który jest światową stolicą kunsztu artystycznego na samochodach. Ozdoby pokrywają każdy element pojazdu. Naczepy, szyby, karoserię pokrywają kolorowe motywy o różnej tematyce.

Biblioteczne spotkania z podróżnikamiBiblioteczne spotkania z podróżnikamiBiblioteczne spotkania z podróżnikamiBiblioteczne spotkania z podróżnikami

Starał się przekonać wszystkich o wielkich możliwościach człowieka, który realizuje wyznaczony cel. Własnym przykładem dał świadectwo wielkiej siły ludzkiego charakteru. Trzeba mieć odwagę pokonywać swoje ograniczenia i słabości. Bo pokonywanie ich daje siłę by iść naprzód. Podróżnik jak sam powiedział nie podróżuje, a walczy o przetrwanie w samotności.

Tekst D.M.