Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

FierFox Google Chrome Opera Internet Explorera Safari
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Majówka we Lwowie z Andrzejem Pasławskim.W piątkowe południe 15 maja, Czytelnia Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej zgromadziła grupę chętnych na zwiedzanie Lwowa.

Pokaz multimedialny Andrzeja Pasławskiego „Majówka we Lwowie" zabrał nas wirtualnie i mentalnie w stary i obecny Lwów. Wczoraj i dziś. Dzień i noc - nostalgiczna wędrówka.

Niezapomniany walc „Tylko we Lwowie" wprowadził w klimat i urok przedwojennego Lwowa, a czarno-białe fotografie potęgowały jego dostojność.

Chwilę później – żółty plan miasta, kolorowe fotografie i marszruta w długi majowy weekend, będący jednocześnie prawosławną Wielkanocą...

Z okazałego dworca lwowskiego w stylu Art Nouveau, skierowaliśmy się na Rynek do Ratusza, na jego wieżę widokową, by z wysokości 64 metrów podziwiać piękne widoki.

Rynek otoczony zabytkowymi budynkami...

Majówka we Lwowie z Andrzejem Pasławskim.Majówka we Lwowie z Andrzejem Pasławskim.

Kamienica Łukaszewiczów i jego ulica rozświetlona lampami. Pałac Korniakta zwany później kamienicą Królewską – rezydencja króla Jana III Sobieskiego. Katedra Ormiańska i ich zaułek. Klasztor Benedyktynek ormiańskich. Cerkiew Przemienienia Pańskiego przeobrażona z kościoła Świętej Trójcy. Perła dawnej lwowskiej architektury – greckokatolicka katedra ''Sobór św. Jerzego" wpisana w światowe dziedzictwo Unesco.

Pośród tego starodawnego Lwowa niepodobnego do żadnego innego miasta świata, życie tętni swoimi kolorami i szarością jednocześnie.

Stare i nowe tramwaje wciąż tłoczne. Kolorowe, pełne wrzawy jarmarki. Restauracje również i na dachu budynku, oprócz tych ekskluzywnych jak restauracja wiedeńska....

Majówka we Lwowie z Andrzejem Pasławskim.Majówka we Lwowie z Andrzejem Pasławskim.Majówka we Lwowie z Andrzejem Pasławskim.

Park Iwana Franki, pasaż pod krzywa lipą i koniecznie kierujemy się na Cmentarz Łyczakowski, pomnik j.K. Ordona, nagrobek W. Łozińskiego, sarkofag Powstańców Listopadowych i ocalały od zniszczenia, gdzie katakumby usiłowano przerobić na garaże – Cmentarz Orląt Lwowskich.

Naszą wycieczkę niczym klamrę zamknął ponownie śpiewny głos lwowianki i widok dawnego miasta na czarno-białych fotografiach.

Urok, atmosfera i niepowtarzalny charakter Lwowa, przyciąga wciąż wielu turystów, tak jak i nas.

Może wkrótce urzeczywistnimy ją na jawie. Przewodniki po tym terenie i nie tylko na pewno znajdziemy w naszej bibliotece.

K. Sz.

 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij