10 grudnia w naszej bibliotece odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy z terenu powiatu buskiego, kazimierskiego oraz staszowskiego.

Szkolenie: Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne. Szkolenie: Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne. Szkolenie: Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne.

Temat szkolenia: „Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne. Poszukiwanie inspiracji, gromadzenie pamiątek, zbieranie relacji, narzędzia cyfrowe.”

Szkolenie mogło się odbyć dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Partnerstwo dla książki".

Biblioteka jest miejscem, które ma olbrzymi potencjał w ochronie naszego dziedzictwa i pamięci. Działając lokalnie, jest w stanie dotrzeć do relacji i artefaktów, w których przeszłość jest ciągle żywa. To jeden z najlepszych sposobów służących zachowywaniu wartościowych elementów lokalnej tożsamości i tradycji. Szkolenie miało na celu zapoznanie bibliotekarzy z metodami pracy, które pozwolą im samodzielnie gromadzić taki materiał i odpowiednio nim zarządzać.

Szkolenie w imieniu Good Books przeprowadził Michał Szmaj - z wykształcenia pedagog i historyk – regionalista. Absolwent Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Dużą część życia spędził w lesie – harcerz – od lat zajmuje się wychowaniem młodzieży za pomocą harcerskiej metody wychowawczej. Szkoli instruktorów harcerskich, kilka lat pracował z osobami niepełnosprawnymi. Twórca wielu gier terenowych oraz miejskich, mających na celu m.in. zachowanie i upowszechnianie dziedzictwa lokalnego. Lubi zarówno tworzyć gry jak i w nich uczestniczyć.

Szkolenie: Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne. Szkolenie: Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne. Szkolenie: Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne. Szkolenie: Biblioteka jako instytucja chroniąca dziedzictwo lokalne.