Pierwszy rok Dyskusyjnego Klubu Książki w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Busku-Zdroju.

Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki

Dyskusyjny Klub Książki w naszej bibliotece działał już w latach 2006-2008. Niestety ze względu na różne perturbacje organizacyjne działalność ta została zawieszona. Klub w tamtym roku w miesiącu grudniu został reaktywowany, a w tym roku obchodzony jest rok jego nowej działalności.

Klub liczy 12 osób stałych członków i są to (niestety) same panie.

W ciągu pierwszego roku działalności odbyło się dziewięć spotkań, podczas których omówione zostało osiem książek: „Między walizkami”, „Żmijowisko” – zekranizowane w tym roku i wyreżyserowane przez Łukasza Palkowskiego, „Nie ma” Mariusza Szczygła, za którą to książkę autor otrzymał w tym roku nagrodę NIKE 2019, „Zamknięte drzwi” Magdy Szabo, „Miłość i inne nieszczęścia” Agaty Przybyłek, „Nie mów, że się boisz” Giuseppe Catozzelli, „Dom na Zanzibarze” Doroty Katende oraz „Cytrynowy stolik” Juliana Barnsa.

Wciąż jesteśmy otwarci na nowych członków i w przyszłości mamy nadzieję takowych pozyskać, może tym razem z pokolenia nieco młodszego no i panów.

W trakcie spotkań omawiamy literaturę „nieoczywistą”, czasem próżno tam szukać literackich hitów, ale dobór literatury zależy od samych Klubowiczów, po prostu czytamy to co nam podpowiada intuicja, że może być ciekawe. Nasze Klubowiczki mówią, że miło im wyjść z domu, spotkać się w miłej przyjaznej atmosferze i podyskutować o dobrej literaturze. Oczywiście nie brakuje podczas spotkań innych tematów, tak jak dziś, gdy po omówieniu „Cytrynowego stolika” rozmawialiśmy o Noblu dla Olgi Tokarczuk, o jej twórczości i samej uroczystości wręczenia Nobli.

My bibliotekarze nie odczuwamy spadku czytelnictwa w naszym środowisku. Również statystyki na przestrzeni 10 lat pokazują, że co prawda niewielki, ale co roku odnotowujemy wzrost liczby czytelników i liczby wypożyczeni. Dziś Czytelnik ma do wyboru kilka rodzajów zbiorów w naszej bibliotece, prócz książek są to audiobooki, ibuki, filmy, gry planszowe oraz czasopisma. Oferujemy również szerokie spektrum usług, w tym kursy językowe online, warsztaty dla seniorów i dla młodzieży, spotkania autorskie, lekcje biblioteczne i wiele innych form. Zdradzimy, że w przyszłym roku przymierzamy się do poprowadzenia zajęć nauki czytania dla dzieci w wieku przedszkolnym, będzie to tzw. symultaniczno-sekwencyjna nauka czytania metodą krakowską. Już dziś wszystkich chętnych rodziców serdecznie zapraszamy do zapisywania swoich pociech. Wkrótce zamieścimy niezbędne informacje na naszej stronie i na FB.

Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki
Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki
Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki Jubileusz Dyskusyjnego Klubu Książki