Bolesław PrusW piątek 24 listopada 2017 roku naszymi gośćmi byli uczniowie zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku – Zdroju.

SofoklesO godzinie 13.00 rozpoczęliśmy wykład "O motywie władzy na podstawie 'Króla Edypa' Sofoklesa i 'Lalki' Bolesława Prusa". Należało uwzględnić również co nieco z naszej śródziemnomorskiej kultury, poczynając od starożytnego Egiptu, Grecji i Rzymu. Pomysł ciekawy i przy odrobinie dobrej woli okazał się prosty w realizacji. Najtrudniejsze jest zawsze uchwycenie kontaktu ze słuchaczami. Jednak uczniowie nie sprawili nam zawodu i w sposób znakomity znaleźli się w roli aktywnych słuchaczy. Stawiali pytania, pokonywali wszelkie zawiłości ze swobodą, która przynosi im zaszczyt.

Trzeba było wykazać się wiadomościami z literatury, historii, historii sztuki. Mówiliśmy też o rzemiośle artystycznym. Mówiliśmy o naszym regionie w kontekście Powstania Styczniowego. Mówiliśmy o romantyzmie, pozytywizmie i wielkich Polakach, marszałku Józefie Piłsudskim, Bolesławie Wieniawie – Długoszowskim, generale Marianie Langiewiczu.

Miło było przyjąć w Bibliotece kilkunastu uczniów i nauczycieli. Dziękujemy i zapraszamy serdecznie do zwiedzania nasze j placówki i słuchania kolejnych wykładów.