Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

FierFox Google Chrome Opera Internet Explorera Safari
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Galeria

Pielgrzym – zwierciadło zniewolonego wieku„Przekonałem się wielokrotnie, że człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach, i uważam za upiorny nonsens naszych czasów sądzenia go według uczynków, jakich dopuścił się w warunkach nieludzkich…” Gustaw Herling–Grudziński „Inny świat”.

20 lipca 2018 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W związku z tym, chcąc uczcić pamięć o tym wybitnym pisarzu, na przełomie marca i kwietnia br. w placówce Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju odbył się dwuetapowy konkurs wiedzy o Gustawie Herlingu-Grudzińskim. Konkurs zorganizowany był w ramach projektu ,,Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego inspiracją do ożywienia działalności kulturalnej buskich seniorów” i był skierowany właśnie do osób w wieku 60+. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju. Patronat nad projektem objął Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

W skład jury weszli bibliotekarze Miejsko-Gminnej Biblioteki publicznej w Busku-Zdroju: Artur Osiński, Dorota Mortas oraz Wioletta Wilka. Przyznali oni nagrody finansowe, ufundowane przez Jana Chruślińskiego oraz rzeczowe, w postaci książek, ufundowane przez Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju.

„Mała Książka – Wielki Człowiek” – warsztaty dla dzieci.Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” rozpoczął się we wrześniu 2018 roku.

Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do naszej biblioteki, która również bierze udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

 Buska droga do NIEPODLEGŁEJ – historyczny piknik rodzinny. Kameduły 22 września 2018 Buska droga do NIEPODLEGŁEJ – historyczny piknik rodzinny. Kameduły 22 września 2018 Buska droga do NIEPODLEGŁEJ – historyczny piknik rodzinny. Kameduły 22 września 2018 Buska droga do NIEPODLEGŁEJ – historyczny piknik rodzinny. Kameduły 22 września 2018

Noc Bibliotek 2018 – RzeczpospoCzytaNoc Biblioteka pod hasłem RzeczpospoCzyta za nami. W sobotę 9 czerwca biblioteka wyjątkowo głośno tętniła życiem. Swe podwoje biblioteka otworzyła w tym dniu wyjątkowo późno, bo o godz. 14. Pracowały wszystkie oddziały zapraszając na niezliczoną ilość atrakcji w tym dniu – tej nocy. Pierwsi przybyli uczestnicy gier planszowych, którzy pojedynki „planszówkowe" toczyli w Wypożyczalni dla dzieci i młodzieży. W wypożyczalni odbywały się również zajęcia plastyczne dla dzieci pod hasłem „Na 100 niepodległa".

O godz. 15.00 na placu przed biblioteką rozpoczęło się przedstawienie teatralne dla najmłodszych „Trzy świnki" w wykonaniu Teatru Małych Form Krak-Art. Było niesamowicie gorąco, więc mali widzowie ratowali się parasolami i rozdawanymi napojami. Zaraz po przedstawieniu dzieci i rodzice zostali poczęstowani słodyczami i napojami, a na plac wjechał wóz straży pożarnej. Odbyła się prezentacja wozu i urządzeń znajdujących się na jego wyposażeniu. Niewątpliwą atrakcją był również pokaz działania węża gaśniczego. W taki upał, to była miła ochłoda dla dzieciaków.Ale było również bardzo pouczająco, gdyż strażacy przeprowadzili pokaz ratowania osób poszkodowanych w wypadkach drogowych. Dzieci mogły wypróbować również swoje umiejętności resuscytacji na fantomie.

Dwudziestu lektorów, duża widownia, wśród której zarówno mieszkańcy gminy Busko-Zdrój jak i kuracjusze przebywający w naszym uzdrowisku. 2 września w muszli parku zdrojowego czytaliśmy "Wesele" - dramat Stanisława Wyspiańskiego.

Narodowe Czytanie 2017 Narodowe Czytanie 2017 Narodowe Czytanie 2017

Wydarzenie rozpoczęła Ewa Marciniec – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju, odczytując list Prezydenta Andrzeja Dudy, przygotowany specjalnie na tę okazję.

„Szanowni Państwo, drodzy Rodacy! Sto siedemnaście lat temu w podkrakowskich Bronowicach odbyło się wesele, które odmieniło obraz polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach... Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać Wesele. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury. Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do wspólnego czytania Wesela, do lektury, która wydobędzie różnorodność bohaterów, wyjątkową scenerię, bogactwo odniesień..."

 

NOC BIBLIOTEK 2017 – CZYTANIE PORUSZA NOC BIBLIOTEK 2017 – CZYTANIE PORUSZA NOC BIBLIOTEK 2017 – CZYTANIE PORUSZA

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij