Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

FierFox Google Chrome Opera Internet Explorera Safari
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju pełni zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Buskiego
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Galeria

Narodowe Czytanie 2022 – „Ballady i romanse” Adam Mickiewicz Narodowe Czytanie 2022 – „Ballady i romanse” Adam Mickiewicz Narodowe Czytanie 2022 – „Ballady i romanse” Adam Mickiewicz

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Pani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu” - napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W tym roku decyzją Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w całej Polsce czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza

Prawie trzysta rozdanych książek, ponad dwieście wypożyczeń i kilkaset osób, które zechciały nas odwiedzić. Dziesiątki ze smakiem wypitych kaw i herbat, kilku potencjalnych dawców komórek macierzystych, piętnastu całkiem nowych Czytelników. Setki uśmiechów, tona dobrego humoru i dużo, dużo inspirujących rozmów, tych najmniejszych, z tymi troszkę większymi, również i z nami, bibliotekarzami. Nikt nie mówił: - Bądź cicho jesteśmy przecież w bibliotece, bo w tę noc było gwarno, wesoło i twórczo. Każdy dział miał swoich zwolenników. Zwiedzano zarówno pomieszczenia z książkami jak i te, w których w ogóle ich nie ma. Dużo rozmawialiśmy, bo przecież hasło NOCY BIBLIOTEK w tym roku brzmiało: „Znajdźmy wspólny język”.

Szalona Noc Bibliotek Szalona Noc Bibliotek  Szalona Noc Bibliotek

Po raz ósmy pod patronatem Pary Prezydenckiej w całym kraju 7 września odbyło się Narodowe Czytanie 2019. W tym roku Prezydent z Małżonką zaproponowali nowele polskie, a z pośród wielu utworów internauci wybrali osiem tytułów. Osiem utworów na Ósme Narodowe Czytanie:

Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;

Dym – Maria Konopnicka

Katarynka – Bolesław Prus

Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz

Orka – Władysław Stanisław Reymont

Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski

Sachem – Henryk Sienkiewicz

Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Narodowe Czytanie 2019. Nowele polskie Narodowe Czytanie 2019. Nowele polskie Narodowe Czytanie 2019. Nowele polskie

Był to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia.

Pielgrzym – zwierciadło zniewolonego wieku„Przekonałem się wielokrotnie, że człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach, i uważam za upiorny nonsens naszych czasów sądzenia go według uczynków, jakich dopuścił się w warunkach nieludzkich…” Gustaw Herling–Grudziński „Inny świat”.

20 lipca 2018 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2019 Rokiem Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. W związku z tym, chcąc uczcić pamięć o tym wybitnym pisarzu, na przełomie marca i kwietnia br. w placówce Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju odbył się dwuetapowy konkurs wiedzy o Gustawie Herlingu-Grudzińskim. Konkurs zorganizowany był w ramach projektu ,,Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego inspiracją do ożywienia działalności kulturalnej buskich seniorów” i był skierowany właśnie do osób w wieku 60+. Organizatorami tego przedsięwzięcia byli: Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju. Patronat nad projektem objął Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

W skład jury weszli bibliotekarze Miejsko-Gminnej Biblioteki publicznej w Busku-Zdroju: Artur Osiński, Dorota Mortas oraz Wioletta Wilka. Przyznali oni nagrody finansowe, ufundowane przez Jana Chruślińskiego oraz rzeczowe, w postaci książek, ufundowane przez Towarzystwo Miłośników Buska-Zdroju.

„Mała Książka – Wielki Człowiek” – warsztaty dla dzieci.Pilotażowy projekt dla trzylatków realizowany w ramach ogólnopolskiej kampanii „Mała książka - wielki człowiek” rozpoczął się we wrześniu 2018 roku.

Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każdy trzylatek, który przyjdzie do naszej biblioteki, która również bierze udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej: książkę „Pierwsze wiersze dla…” oraz Kartę Małego Czytelnika. Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzyma naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostanie uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania. W Wyprawce znajdą coś dla siebie także rodzice. „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka” to broszura informacyjna, przypominająca o korzyściach wynikających z czytania dzieciom oraz podpowiadająca, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze. Dzięki akcji dziecko pozna ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostanie pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego.

 Buska droga do NIEPODLEGŁEJ – historyczny piknik rodzinny. Kameduły 22 września 2018 Buska droga do NIEPODLEGŁEJ – historyczny piknik rodzinny. Kameduły 22 września 2018 Buska droga do NIEPODLEGŁEJ – historyczny piknik rodzinny. Kameduły 22 września 2018 Buska droga do NIEPODLEGŁEJ – historyczny piknik rodzinny. Kameduły 22 września 2018

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij