Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju pełni zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Buskiego
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Watch Docs w buskiej bilioteceZ przyjemnością dzielimy się wrażeniami z udziału w 23. Objazdowym Festiwalu Watch Docs! To wyjątkowe wydarzenie, które pozwoliło nam zanurzyć się w poruszających historiach i ważnych tematach związanych z prawami człowieka, wolnością i bezpieczeństwem. Projekcje filmów odbyły się w dniach 7 i 12 maja.

Pierwszym filmem, który obejrzeliśmy, 7 maja był „Rozmowy z granicy”. Przeniósł nas na granicę Białorusi z Polską, gdzie migranci z Bliskiego Wschodu i Afryki próbują dostać się do Europy. To miejsce okazało się śmiertelną pułapką – rodziny z dziećmi koczowały na mrozie, bez jedzenia, wody i ciepłych ubrań. Twórcy filmu towarzyszyli aktywistom, którzy ryzykowali wszystko, próbując ratować tych ludzi, mimo policyjnych blokad i wojskowych patroli. To historia o ludzkiej solidarności i bezsilności wobec bezwzględnej rzeczywistości.

Kolejnym poruszającym filmem był „Oszukane”. To 19-minutowa opowieść o kobietach uwiedzionych przez policyjnych agentów, które przez lata prowadziły podwójne życie. Dorothy Pickard ukazuje, jak te aktywistki odzyskują głos i sprawczość, odtwarzając swoje przeżycia.

Na koniec mieliśmy okazję obejrzeć „Antidotum” – dokument, który przypomina prawdziwy szpiegowski thriller i trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty. Jego bohaterami są dziennikarze śledczy, którzy w imię prawdy i sprawiedliwości rzucają wyzwanie psychopatycznemu władcy Kremla. To oni – tytułowe „antidotum” na jad rosyjskich służb specjalnych – stają się symbolem odwagi i determinacji w walce o wolność.

Film ukazuje świat pełen tajemnic, prowokacji i podwójnych agentów, a głównym przewodnikiem po tym uniwersum jest Christo Grozev – były główny specjalista od spraw rosyjskich w portalu Bellingcat, obecnie żyjący pod ochroną służb w Stanach Zjednoczonych. To on i jego zespół koordynują akcję, dzięki której na Zachód trafia jeden z pracowników tajnego laboratorium chemicznego FSB. To właśnie tam powstawały substancje, które rosyjscy agenci wykorzystywali do zabijania przeciwników Putina za granicą.

„Antidotum” to nie tylko trzymający w napięciu film, ale także hołd dla ludzi, którzy ryzykują wszystko, by ujawnić prawdę i bronić wolności. Ukazuje skalę działań moskiewskiego reżimu, ale przede wszystkim przypomina, jak odwaga i determinacja mogą zmienić świat na lepsze.

Ostatnim filmem, którego projekcja odbędzie się 14 maja o godz. 11.30 będzie „Być jak Mikołaj” film dla młodzieży.

Nasi goście

Goście, którzy odwiedzili Miejsko Gminną Bibliotekę Publiczną w Busku-Zdroju

Laura Łącz

Laura Łącz

czerwiec 2018

więcej ...
Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

kwiecień 2013

więcej ...
Elżbieta Dzikowska

Elżbieta Dzikowska

kwiecień 2016

więcej ...
Marek Krajewski

Marek Krajewski

listopad 2012

więcej ...
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij