Twoja przeglądarka jest stara i nie obsługuje tej strony w poprawnym formacie.
Proszę zaktualizować przegladarkę do nowszej wersji lub wybrać inną z listy poniżej.

FierFox Google Chrome Opera Internet Explorera Safari
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Busku-Zdroju
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju pełni zadania Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Buskiego
A A A
Wersja dla niedowidzących
Kategoria

Historia biblioteki

Nie znamy dat powstania buskich bibliotek, ale musiały takie być przy kościele i klasztorze ponorbertańskim, istniejącym tu od końca XII wieku.

W 1836 roku zostało otwarte uzdrowisko. Kurort posiadał bibliotekę, która z powodzeniem służyła kuracjuszom. Podobnie powstałe w latach 1920-1924 Sanatorium Dziecięce Górka. We wszystkich placówkach oświatowych funkcjonowały, mniej lub bardziej zasobne, biblioteki szkolne. Własną wypożyczalnią dysponowała również miejscowa Gmina Żydowska. Wielu Buszczan posiadało biblioteki domowe. Książki pożyczano znajomym.

W przededniu wybuchu II wojny światowej działało w Busku 5 bibliotek publicznych, Biblioteka Inspektoratu Szkolnego, Biblioteka Zakładu Zdrojowego, Biblioteka Sanatorium Dziecięcego Górka, Biblioteka Parafialna, Biblioteka Gminy Żydowskiej i wiele bibliotek prywatnych.

Przy każdej szkole powszechnej istniała biblioteka. W powiecie buskim funkcjonowały wtedy 152 szkoły powszechne i tyleż bibliotek. Duży procent zbiorów stanowiły książki historyczne.

Niemcy w okresie wojny systematycznie niszczyli polskie szkolnictwo i bibliotekarstwo. Jedno z zarządzeń miejscowego landrata z dnia 12.01.1940 roku nakazywało: „ Natychmiast zebrać od dzieci szkolnych wszystkich klas, we wszystkich stopniach , podręczniki szkolne, a mianowicie

  1. czytanki polskie
  2. podręczniki do historii
  3. podręczniki do geografii"

Akcja niszczenia książek prowadzona była odtąd z całą bezwzględnością.

17.06.1940 roku szef Dystryktu Wydziału Spraw Kulturalnych w Radomiu wydał zarządzenie nakazujące sporządzenie wykazu wszystkich książek bibliotek publicznych czynnych i nieczynnych, prywatnych wypożyczalni oraz nadesłać katalogi tych bibliotek.

Zarządzenie to zostało powtórzone w Busku okólnikiem z 20.06.1940 roku. Skutkiem tego było zewidencjonowanie 18 bibliotek publicznych z powiatu buskiego z 6462 tomami książek. Biblioteki te zostały następnie zamknięte.

Zbiory bibliotek publicznych, nauczycielskich, szkolnych i uczniowskich zostały skonfiskowane i przekazane do Kreisschulamtu w Busku. Jednak dzięki nauczycielom i pracownikom Inspektoratu Szkolnego w Busku udało się uratować około 70% zrabowanych lokalnej społeczności, wartościowych książek, które dostały się do rąk polskich czytelników w powiecie.

Po wojnie, 1.12.1945 roku przy Inspektoracie Szkolnym otwarto Centralną Bibliotekę Powiatową w Busku-Zdroju. Pierwszym jej kierownikiem została pani Maria Ojrzanowska. Prowadziła bibliotekę w latach 1945-1970.

Kolejno kierowali tą instytucją:

  • pan Józef Rasała (1970-1973),
  • pan Franciszek Strząbała (1973-1983),
  • przez kilka miesięcy 1983 roku pełniła obowiązki dyrektora pani Janina Przodo,
  • pan Jarosław Firlej w latach 1984-1998.

Od maja 1998 funkcję Kierownika Biblioteki Publicznej w Busku Zdroju sprawuje pani Ewa Marciniec.

W roku 1996 Biblioteka została połączona z Domem Kultury. Pierwszym Dyrektorem Buskiego Samorządowego Centrum Kultury został pan Jarosław Firlej, następnie pan Jerzy Cygan i Pan Grzegorz Kielesiński, który funkcję tą pełnił aż, do momentu rozłączenia Domu Kultury i Biblioteki w roku 2009. Pierwszym Dyrektorem Biblioteki po odzyskaniu autonomii została Pani Ewa Marciniec.

Od 1954 roku wypożyczalnia mieściła się w lokalu Rynek 5. W 1955 roku połączono Bibliotekę Powiatową z Biblioteką Miejską w Busku. W latach 70-tych Biblioteka zajmowała lokal willi Zielona przy ulicy Mickiewicza 5. Od 1983 roku Bibliotekę przeniesiono do „Okrąglaka" przy ulicy Kopernika 17. Od roku 2008 funkcjonujemy przy ulicy Świerczewskiego (obecnie Orła Białego) 17.

Na przestrzeni dziesięcioleci zmieniała się sytuacja polityczna i gospodarcza kraju, licznym przeobrażeniom ulegało również samo społeczeństwo, próbując w miarę normalnie funkcjonować w – jakże trudnej często – rzeczywistości. Zmieniała swe oblicze również buska biblioteka. Wiele lat swojego zawodowego życia oddali jej, służąc w ten sposób lokalnej społeczności buscy bibliotekarze. Niezmienna jednak pozostała otwartość na wszystkich, którym słowo pisane dostarcza wiedzy i radości obcowania z wartościową książką.